Територіальні органи ДФС
у Львівській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Чи підтримуєте Ви запровадження об’єднаної звітності з ПДФО та ЄСВ?

Cтудентів та викладачів Франкового вузу ознайомили з особливостями декларування доходів та оподаткування майна громадян

21.04.2017

В рамках кампанії декларування доходів громадян фахівці фіскальної служби області зустрілися з студентами та викладачами Львівського національного університету імені Івана Франка в стінах економічного факультету. Такі зустрічі проводяться з метою інформування студентів про їх права, а також про обов’язок громадян України щодо декларування ними своїх доходів за 2016 рік, а також ознайомлення з особливостями оподаткування їх майна.

Олена Вознюк – начальник відділу адміністрування податків з громадян, майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області, кандидат економічних наук, розповіла присутнім про основні випадки, коли виникає обов’язок щодо декларування доходів громадянами, а також щодо права платників податків на податкову знижку, зокрема з витрат на навчання для всіх його форм (заочної, вечірньої, дистанційної, денної). Для студентів, батьки яких або вони самостійно сплачують за навчання, відповідно до норм Податкового кодексу України є змога повернути частину сплаченого податку на доходи фізичних осіб.

Крім цього, студенти дізналися, що починаючи з 2017 року змінилися правила надання податкової знижки при оплаті за навчання. Скористатися нею можна буде при поданні декларації про майновий стан і доходи у 2018 році за 2017 рік не пізніше 31 грудня 2018 року.

У разі, якщо член сім’ї першого ступеня споріднення, за кого оплачують за навчання, отримує заробітну плату, це не є перешкодою для отримання права на знижку. Такий член сім’ї паралельно з навчанням може працювати, отримуючи зарплату, при цьому його родич, що оплачує навчання, права на знижку не втрачатиме.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.
Також починаючи з 1 січня 2017 року немає вартісного обмеження для сум коштів, сплачених за навчання, тобто сума податкової знижки не залежатиме від вартості навчання.

За підсумками 2016 року до кінця 2017 року до податкової знижки за кожен місяць навчання можна включити лише суму, встановлену за правилами пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу України, тобто в розмірі, що не перевищувала прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи станом на 1 січня звітного року, помноженого на 1,4 й округленого до найближчих 10 грн. (у 2016 році – 1930 грн.).

Більш детальну інформацію щодо права на податкову знижку на навчання за підсумками 2016 року студенти мали змогу довідатися з буклетів, підготовлених фахівцями Головного управління ДФС у Львівській області.

Василь Задорожний – заступник начальника відділу адміністрування податків з громадян, майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області розповів присутнім про особливості сплати податку на нерухоме майно та про те, що у разі, якщо платник не згідний з сумою нарахованого податку у повідомленні-рішенні, необхідно звернутися в податкову інспекцію за місцем проживання.

Зустріч відбулась з ініціативи фахівців фіскальної служби, адже незабаром 3 травня 2017 року, а саме до цієї дати слід подати декларацію тим громадянам, у яких виникає обов’язок задекларувати доходи, правом на податкову знижку можна скористатися до кінця року.

Відповіді на окремі питання щодо податкової знижки на навчання

Чи мають право батьки скористатися податковою знижкою на навчання, якщо студент отримував доходи по цивільно-правовому договору?

Згідно з п.п. 14.1.170 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, - документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом.

При цьому, ПКУ установлено обмеження щодо неперевищення сум нарахованої платником податку податкової знижки понад суму загального оподатковуваного доходу платника, одержаного протягом року як заробітна плата (п.п.164.4.2 п.164.4 ст.164 ПКУ).

Згідно з п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ заробітна плата для цілей розділу IV цього Кодексу - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Ці відносини регулюються трудовим законодавством, зокрема Кодексом законів про працю. При укладанні трудового договору з працівником працедавець видає наказ про зарахування його на роботу, на підставі якого у трудовій книжці цього працівника робиться позначка про прийняття його на роботу на відповідну посаду.

Таким чином, якщо студент протягом звітного року одержував доходи від виконання договорів цивільно-правового характеру, які не є трудовими договорами, то члени його сім’ї першого ступеня споріднення мають право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання такого студента.

Чи має право на податкову знижку батько (матір) студента, який(-а) фактично здійснював(-ла) оплату за навчання, якщо студент працював і отримував заробітну плату?

Якщо студент протягом року одночасно навчався і працював, отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має сам студент за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не його батьки, так як він вже не перебуває на утриманні.

Водночас, якщо студент влаштувався на роботу лише після закінчення навчання у звітному році та до моменту свого працевлаштування не отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має той з батьків, який фактично здійснював оплату за навчання.

Чи включаються до сум податкової знижки витрати за навчання на військовій кафедрі навчального закладу, що оплачуються згідно окремого договору?

Навчання на військовій кафедрі – це додаткова послуга навчального закладу, що не є обов’язковою у процесі безпосереднього навчання за обраним фахом, і оплачується окремо (додатково) від плати за навчання згідно з укладеним з вузом договором на навчання за певним фахом, тому включення таких витрат до податкової знижки чинним законодавством не передбачено.