Територіальні органи ДФС
у Львівській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Про актуальні питання сплати акцизного податку та ліцензування підакцизних товарів під час «гарячої лінії» в Головному управлінні ДФС у Львівській області

16.08.2018

Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо актуальних питань сплати акцизного податку, ліцензування алкогольних та тютюнових виробів.

На запитання платників податків відповіді надавав начальник управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Львівській області Іван Левкін.

Доброго дня, Іване Володимировичу! Прошу сказати, хто є платником акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів – комітент чи комісіонер, якщо продаж підакцизних товарів, які належать комітенту, за договором комісії здійснює комісіонер через власні пункти продажу товарів?

Платником акцизного податку є суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів.

За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.

Таким чином, платником акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів є комісіонер, як особа, яка здійснює реалізацію товарів (в тому числі через власні пункти продажу). Виникнення обов’язку із нарахування та/або сплати акцизного податку у інших осіб (у тому числі власника товару) Податковим кодексом України не передбачено.

Роз’ясніть, будь ласка, хто є платником акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів – суб’єкт господарювання чи філія, якщо продаж таких товарів здійснюється через філію?

Платником акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів може виступати тільки суб’єкт господарювання, зокрема юридична особа. Філія такої юридичної особи не може бути зареєстрована як платник акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

За якими цінами здійснюється продаж тютюнових виробів у роздрібній мережі?

Продаж сигарет (з фільтром, без фільтру) та цигарок у роздрібній мережі здійснюється за цінами, не вище за максимальні роздрібні ціни встановлені виробниками або імпортерами товарів, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Тобто, до мінімальної роздрібної ціни (100 відсотків) додається акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами – 5 відсотків. Вартість тютюнових виробів, вище за яку не дозволено їх реалізацію, можна отримати помноживши мінімальну роздрібну ціну (вказану на пачці) на 1,05.

Продаж тютюнових виробів (крім сигарет та цигарок) здійснюється за цінами, рівень яких визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (крім акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) та акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що становить 5 відсотків вказаної вартості.

Як до облікової картки платника в системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) вноситься обсяг пального, ввезеного на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок, в т.ч. якщо суб’єкт господарювання ще не зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального на момент оформлення митної декларації (у тому числі попередньої та тимчасової)?

Обсяг ввезеного на митну територію України пального, за який сплачено акцизний податок, автоматично вноситься до облікової картки платника в СЕАРП відповідно до поданої до контролюючих органів митної декларації (у тому числі тимчасової). При цьому особа, яка ввозить на митну територію України пальне, має бути зареєстрована платником акцизного податку в СЕАРП. Не передбачено внесення до СЕАРП обсягу ввезеного на митну територію України пального особою, яка не зареєстрована в СЕАРП платником акцизного податку.

Чи повинна особа, зареєстрована платником акцизного податку складати акцизні накладні при реалізації талонів (смарт-карток тощо) на пальне?

Якщо за даними первинних документів суб’єкт господарювання здійснює операції з отримання від постачальників та реалізацію покупцям палива за допомогою талонів та/або смарт-карток на пальне, які отримуються та/або надаються як доповнення до видаткових накладних на паливо, то у такого суб’єкта господарювання виникає обов’язок щодо складання акцизної накладної за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та її реєстрації в єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН).

Однак, якщо особа, яка зареєстрована платником акцизного податку, здійснює операції лише з талонами та/або смарт-картками на пальне, без реалізації пального в розумінні абз. другого п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, тобто договором передбачено постачання карток (талонів), як торгівельної послуги на отримання палива, то такий суб’єкт господарювання не повинен складати акцизні накладні.

Чи застосовуються штрафні санкції до суб’єктів господарювання, які на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями здійснюють торгівлю виключно пивом в кіосках, палатках, павільйонах, приміщеннях контейнерного типу тощо (без обмеження площі)?

До суб’єктів господарювання при здійсненні ними торгівлі виключно пивом у приміщеннях або будівлях (об’єктах (закладах) ресторанного господарства, магазинах, павільйонах, кіосках тощо) без обмеження площі, обладнаних реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), не застосовуються штрафні санкції за продаж пива як за торгівлю у невизначених для цього місцях торгівлі відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Забороняється продаж пива з лотків, розкладок, стендів, у палатках та інших пунктах продажу товарів, які розташовані поза торговими приміщеннями (будівлями) та не обладнані реєстраторами розрахункових операцій.

Яка відповідальність за торгівлю алкогольними напоями у нічний час?

До суб’єктів господарювання при здійсненні ними торгівлі у заборонений час доби застосовується адміністративна відповідальність. Покарання передбачено Кодексом про адміністративні правопорушення, – накладення штрафу від 30 (510 грн.) до 100 (1 700 грн.) неоподатковуваних мінімумів громадян. Крім цього, згідно з Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 6 800 грн.

Чи підлягають маркуванню марками акцизного податку алкогольні напої iз вмістом спирту етилового менше 8,5 відсотка об’ємних одиниць?

Податковим Кодексом України встановлено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Маркуванню підлягають усі алкогольні напої, які реалізуються в Україні, як вироблені в Україні, так і ті, що імпортуються в Україну, із вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць та розлиті у споживчу тару, в т. ч. алкогольні напої у тарі місткістю 5 літрів. Алкогольні напої iз вмістом спирту етилового менше 8,5 відсотка об’ємних одиниць маркуванню марками акцизного податку не підлягають.

Які зміни відбулись у поданні документів на отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами?

З 02.08.2018 ДФС України запроваджено в експлуатацію нове програмне забезпечення «Ліцензування виробництва та обігу (спирт, алкогольні напої, тютюнові вироби)» та введено єдиний зразок заяви про видачу/внесення чергового платежу/переоформлення/видачу дубліката/анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, алкогольними напоями – сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами.

Для повноти внесення інформації рекомендуємо використовувати форму заяви, розміщену на субсайті територіальних органів ДФС у Львівській області за посиланням: http://lv.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/345946.html.

У заяві необхідно вказувати код та назву виду діяльності. Платіжні документи (квитанція, платіжне доручення) необхідно надавати окремо до кожної заяви (окремо оплата за ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та окремо оплата за ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами).

Платники податків, які планують здійснювати діяльність з роздрібного продажу підакцизних товарів, повинні стати на облік в ОДПІ та їх відділення за місцем розташування торгівельних об’єктів подавши заяву за формою №17-ОПП для відкриття інтегрованих карток як платників окремих податків з метою зарахування коштів, сплачених за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами та акцизного податку до місцевого бюджету.